Latest Blogs

Yorum Tarihi : 18-Oct-2015 Yazar: hakanyıldırım Kategori: Zeytin Hakkında Görüntüleme: 2193 Yorum: 0

Zeytin yaprağı çok eski tarihlerden itibaren alternatif tıpda kullanılmaktadır. Genelde kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıkları, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır.

Yorum Tarihi : 18-Oct-2015 Yazar: hakanyıldırım Kategori: Yeşil Zeytin Hakkında Görüntüleme: 2060 Yorum: 0

Yeşil zeytin özellikle son 10 yılda ülkemizde daha fazla tüketilmeye başlandı. Kış ayarında tercih edilen yeşil zeytin içerdiği farklı besinler ve mineraller yardımıyla ziyah zeytinden farklı hastalıklara şifa kaynağıdır. Yeşil zeytinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Yorum Tarihi : 17-Oct-2015 Yazar: hakanyıldırım Kategori: Zeytin Hakkında Görüntüleme: 3172 Yorum: 0

Zeytingiller familyasından, Akdeniz iklimine özgü her mevsim yeşil kalan bir ağaç türüdür. 10 metre uzunluğa kadar erişebilen Zeytin ağacı 2000 yıl kadar yaşayabilmektedir. Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde verimli olarak yetiştirilmektedir. Zeytin Ağacının hem yapraklarından hem de meyvesi olan zeytinden faydalanılmaktadır. Zeytin ağacı iyi bakıldığında 5 ile 6 yıl içerisinde meyvelerini vermektedir. Ancak bir zeytin ağacının en verimli dönemi 35 ile 150 yaşlarının arasıdır. Zeytin ağacı bir yıl çok diğer yıl da kendisini dinlendirerek daha az zeytin verir. Meyveleri olan zeytinden zeytinyağı elde edilir. Önceleri yeşil daha da olgunlaştığında da siyah renkte olan Zeytinde A,C,E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt ile değerli mineraller bulunmaktadır. Zeytinyağı da olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hidrokarbonlar ve E vitamini ihtiva etmektedir.

Yorum Tarihi : 17-Oct-2015 Yazar: hakanyıldırım Kategori: Zeytinyağı Hakkında Görüntüleme: 1962 Yorum: 0

Zeytin Yağının Faydaları: Zeytin yağı asırlardır yemeklerde kullanımının dışında sağlık açısından da tedavi amaçlı kullanılmaktaıdır. Özellikle sindirim sistemi, saç ve cilt sağlığında çok yaygın olarak kullanılır. Zeytin yağının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;